Doi polițiști de patrulare au fost grav răniți în urma unui accident rutier produs pe traseul R6, în apropierea localității Grigorăuca, raionul Sîngerei.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției (IGP), oamenii legii își exercitau atribuțiile de serviciu în momentul producerii accidentului. Aceștia se aflau pe acostament, în afara autospecialei de patrulare, care era staționată regulamentar și avea semnalele luminoase conectate.
Din motive care urmează să fie stabilite de anchetatori, un automobil de model Volkswagen, condus de un bărbat, a lovit violent cei doi polițiști.
În urma impactului, ambii agenți de patrulare au suferit traumatisme grave și au fost transportați de urgență la spital. Potrivit informațiilor preliminare, starea lor este extrem de gravă.
La fața locului au intervenit echipele de poliție și specialiștii care documentează cazul.




