Загрузка данных...

Doi minori s-au înecat în Drochia și Nisporeni, iar IGSU lansează un apel urgent către părinți

Două noi tragedii s-au produs în seara zilei de 25 iunie, după ce doi minori și-au pierdut viața în urma unor accidente de înec în raioanele Drochia și Nisporeni. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) avertizează că, în ultimele 24 de ore, trei copii au murit în bazinele acvatice din Republica Moldova și face apel la responsabilitate maximă în perioada estivală.

Primul caz a fost înregistrat la ora 20:56, într-un iaz din apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. Potrivit informațiilor preliminare, mai multe fete au intrat în apă pentru a se scălda, iar una dintre ele, în vârstă de 10 ani, a început să se înece. Un prieten chemat în ajutor a reușit să găsească și să scoată corpul neînsuflețit al copilei la mal.

Al doilea incident s-a produs la ora 20:44, în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Doi adolescenți de 17 ani au mers la un bazin de acumulare a apei destinat intervențiilor în caz de incendiu. La un moment dat, unul dintre ei a alunecat și a căzut în apă. Prietenul său a încercat să-l salveze, însă, deoarece nu știa să înoate, a cerut ajutorul localnicilor. Minorul a fost scos din apă înainte de sosirea echipajelor de intervenție, însă, în pofida manevrelor de resuscitare efectuate de medici, viața acestuia nu a mai putut fi salvată.

Autoritățile investighează circumstanțele în care s-au produs cele două tragedii.

Anterior, în aceeași zi, o altă tragedie s-a produs în municipiul Soroca. La ora 13:54, salvatorii au fost solicitați să intervină la iazul „Ivancea”, unde o fată de 13 ani s-a înecat după ce a intrat în apă pentru a înota. Echipele de intervenție au găsit și au scos minora la mal, însă medicii nu au mai putut decât să constate decesul. Potrivit primelor informații, copila se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea unui adult.

În acest context, IGSU reamintește că scăldatul minorilor fără supravegherea unui adult este strict interzis și reprezintă un risc major pentru viață.

Potrivit studiilor realizate de specialiștii instituției, cele mai multe cazuri de înec au loc în zilele lucrătoare, atunci când copiii și adolescenții merg la scăldat fără supravegherea părinților sau a altor adulți.

Salvatorii îndeamnă părinții și persoanele care au în grijă minori să nu le permită acestora să meargă singuri la scăldat, să aleagă doar locuri special amenajate și supravegheate, să evite iazurile, lacurile sau bazinele tehnice neamenajate și să le explice copiilor pericolele scăldatului în locuri necunoscute.